• Kegyelmi eljárás szabályai

    A kegyelmezés mint egyfajta ,,méltányossági intézmény” nem újkeletű a büntetőjog területén. A történelem folyamán már évszázadokkal ezelőtt is találkozhattunk vele, mind a magyar, mind a nemzetközi fejlődésben. A büntetésben testet öltő hátrány elengedésének, vagy épp enyhítésének jogát a király, illetve az államfő gyakorolhatta. Napjainkban – a magyar szabályozásban – sincs ez másképp. Attól függően, milyen…

    Tovább
  • Kábítószer-kereskedelem: milyen büntetésre számíthat az elkövető?

    Sokak találkozhattak már kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekkel – ha máshol nem, a médiában egészen biztosan. Munkám során azonban számos alkalommal tapasztalom, hogy a kábítószer-kereskedelem fogalmával kevesen vannak tisztában; többen gondolják azt – tévesen -, hogy a kábítószer ingyenes átadása nem valósítja meg a bűncselekményt, ahogyan azon is sokan meglepődnek, hogy a marihuánára történő elkövetés éppúgy maga…

    Tovább
  • Foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés

    Az emberi élet, a testi épség és az egészség sérelmének olyan magasfokú kockázatát hordozza magában bizonyos tevékenységek szakszerűtlen végzése, hogy a szabályszegés miatt kialakuló sérelem bekövetkezésének reális és közvetlen veszélye is büntetőjogi értékelést kíván. Ez a jogalkotói felismerés hívta életre a foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés bűncselekményét. Elkövetési magatartás A bűncselekmény elkövetési magatartása a foglalkozási szabályszegés. A…

    Tovább
  • Tetőtérből társasházi lakás? A tetőtér-beépítés jogi szabályozása

    Több társasháznál is előfordulhatnak finanszírozási problémák, amire megoldást jelenthet, ha a közgyűlés a társasház által kevésbé – vagy egyáltalán nem – használt helyiségek értékesítése mellett határoz. A gyakorlatban sokan a tetőtér beépítésében látnak lehetőséget, hiszen ebben az esetben akár több új albetét kialakítása is kivitelezhető.  Az alábbi cikkben a tetőtér-beépítés jogi hátterét tekintjük át. Kizárólag…

    Tovább
  • Közúti baleset okozása

    Mindannyian, akik részt veszünk a közúti forgalomban, tudjuk, hogy sokszor elég egy pillanatnyi figyelmetlenség ahhoz, hogy megtörténjen a baj. A baleset következményeként pedig adott esetben azzal is számolnunk kell, hogy büntetőeljárás indul velünk szemben. Az alábbiakban a közúti baleset okozása bűncselekmény szabályozását ismertetem. Közúti baleset okozása a Btk.-ban A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C….

    Tovább
  • Kamerás megfigyelés a társasházban

    Ugyan napjainkban a kamerás megfigyelés egyre elterjedtebb a társasházak esetében is, mégis sokan vannak, akik nincsenek tisztában az erre vonatkozó kritériumokkal. Ez azért is aggályos, hiszen a szabályok megszegése vagy figyelmen kívül hagyása adott esetben bírságot is vonhat maga után. Az alábbiakban a kamerarendszer működtetésére vonatkozó legfontosabb rendelkezéseket foglaltam össze. Jogszabályi háttér Le kell szögezni,…

    Tovább
  • Letartóztatás szabályai

    A letartóztatás a legszigorúbb személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedés, amelynek alkalmazására a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvényben (a továbbiakban: Be.)  meghatározott esetekben, módon és ideig kerülhet sor, amikor az elkövető büntetőjogi felelősségéről a bíróság jogerősen még nem döntött. A jogintézmény alapvető célja a büntetőeljárás eredményes lefolytatásának a biztosítása. Letartóztatás elrendelése A letartóztatást minden esetben megelőzi az…

    Tovább
  • Társasház alapításának szabályai

    Társasházat alapítani fennálló vagy felépítendő épületre lehet, ennek feltétele az, hogy abban legalább két, külön tulajdonként bejegyezhető lakás, illetőleg nem lakás céljára szolgáló helyiség legyen vagy ezek kialakítása megoldható legyen. Társasház bejegyzéséhez alapító okirat és az ingatlanügyi hatóság által az ingatlan-nyilvántartási célú földmérési és térképészeti tevékenység részletes szabályairól szóló miniszteri rendelet szerint nyilvántartásba vett alaprajz (záradékolt változási vázrajz) szükséges. Társasházi…

    Tovább
  • Hogyan alakul a fogvatartottak kapcsolattartása?

    A szabadulásra tekintettel elengedhetetlen fontossággal bír a fogvatartott személyes kapcsolatainak fenntartása. A családi háttér, a baráti kapcsolat hiánya mind a büntetés-végrehajtási intézetben töltött időszakban, mind a szabadulást követően problémát jelenthet a terhelteknek. A családi környezet segítsége nagymértékben hozzájárulhat a sikeres társadalmi reintegrációhoz. A Büntetés-végrehajtási törvény rendelkezései, valamint a végrehajtási fokozatra és a rezsimekre vonatkozó szabályok…

    Tovább
  • Milyen büntetésre számíthat, ha ittasan vezet? 

    A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet, közismertebb nevén a KRESZ értelmében járművet az vezethet, aki a vezetési képességre hátrányosan ható szer befolyása alatt nem áll, illetőleg szervezetében nincs szeszesital fogyasztásából származó alkohol. Fontos leszögezni azt is, hogy a jármű vezetését az üzemben tartó nem engedheti meg, illetőleg a vezető nem…

    Tovább