Társasház alapításának szabályai

Társasház alapításának szabályai

Társasházat alapítani fennálló vagy felépítendő épületre lehet, ennek feltétele az, hogy abban legalább két, külön tulajdonként bejegyezhető lakás, illetőleg nem lakás céljára szolgáló helyiség legyen vagy ezek kialakítása megoldható legyen.

Társasház bejegyzéséhez alapító okirat és az ingatlanügyi hatóság által az ingatlan-nyilvántartási célú földmérési és térképészeti tevékenység részletes szabályairól szóló miniszteri rendelet szerint nyilvántartásba vett alaprajz (záradékolt változási vázrajz) szükséges.

Társasházi alapító okirat

társasház alapításának szándékát az ingatlan valamennyi tulajdonosának – egyszemélyes alapítás esetén kizárólagos tulajdonosának – társasházi alapító okiratba kell foglalnia.

Az alapító okiratot ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni.

Ingatlan-nyilvántartási eljárás

Az alapításhoz a társasháztulajdonnak az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése is szükséges.

A társasház-alapítás bejegyzésének díja társasházi tulajdoni különlaponként 6.600 forint, de legfeljebb összesen 100.000 forint.

A társasház bejegyzése iránti eljárásban a jogi képviselet kötelező.

Alakuló közgyűlés

Az alapító okirat aláírását követő hatvan napon belül alakuló közgyűlést kell tartani, amelyet bármely tulajdonostárs vagy az építtető hívhat össze. Az alakuló közgyűlés határoz a társasház közös képviselőjének vagy – a közös képviselő helyett – intézőbizottsága elnökének és tagjainak, valamint szükség esetén a számvizsgáló bizottság tagjainak megválasztásáról, továbbá a fizetési számla megnyitásáról.

Előzetes alapítás tényének feljegyzése

Amennyiben az épület még nem épült fel, a társasház alapítási szándékát (előzetes) társasházi alapító okiratban szükséges rögzíteni, amelynek alapján az ingatlan-nyilvántartási hatóság az előzetes alapítás tényét feljegyzi a földrészlet tulajdoni lapjára.

Amennyiben társasház alapításával kapcsolatos kérdése van, keressen bizalommal a honlapon található elérhetőségek bármelyikén!

dr. Menyhért Enikő ügyvéd
+36 20 515 5352
iroda@drme.hu

Add comment