Kegyelmi eljárás szabályai

Kegyelmi eljárás szabályai

A kegyelmezés mint egyfajta ,,méltányossági intézmény” nem újkeletű a büntetőjog területén. A történelem folyamán már évszázadokkal ezelőtt is találkozhattunk vele, mind a magyar, mind a nemzetközi fejlődésben. A büntetésben testet öltő hátrány elengedésének, vagy épp enyhítésének jogát a király, illetve az államfő gyakorolhatta.

Napjainkban – a magyar szabályozásban – sincs ez másképp. Attól függően, milyen formájáról beszélünk, a kegyelmezés jogát Magyarországon a legfőbb népképviseleti szerv, az Országgyűlés, illetőleg hazánk államfője, a köztársasági elnök gyakorolhatja. Ebből következően a hatályos jogunk a kegyelmi jogkör két típusát különíti el, ezek a közkegyelem (amnesztia) és az egyéni kegyelem. Mindkettőnek további három formája jelenik meg: az eljárási, a végrehajtási és a büntetett előéletből fakadó hátrányok alóli mentesítésre irányuló kegyelem.

Jelen cikkben az egyéni kegyelmi eljárás szabályait tekintjük át.

Ki dönt?

Az egyéni kegyelmezés jogát az Alaptörvény értelmében a köztársasági elnök gyakorolja. Az egyéni kegyelmi eljárás során kiemelt szerep jut az igazságügyért felelős miniszternek, akinek feladata a kegyelmi ügyek tekintetében kettős, egyrészt előkészíti, másrészt ellenjegyzi a köztársasági elnök kegyelmi döntéseit.

A köztársasági elnök kegyelmi jogkörének gyakorlása során nincs kötve semmilyen feltételhez, döntését nem köteles indokolni. Azonban ahhoz, hogy határozata érvényes legyen – miután az államfőt politikai felelőssége nem terheli – az igazságügyért felelős miniszter ellenjegyzése szükséges.

Hogyan indul az eljárás?

Kegyelem iránti előterjesztés történhet hivatalból vagy kérelemre is. A Be. a vádirat benyújtásáig (tehát a büntetőeljárás megszüntetésére irányuló kegyelem esetén) a legfőbb ügyész, azt követően az igazságügyért felelős miniszter (végrehajtási, illetőleg mentesítési kegyelem okán) hatáskörébe utalja a kegyelem iránti előterjesztés jogát.

A kérelmet írásban, aláírásokkal ellátva kell benyújtani – a kegyelem típusától függően – annál az ügyésznél vagy bíróságnál, ahol az eljárás folyik, illetve az első fokon eljárt bíróságnál. A kegyelmi kérelem benyújtása nincs halasztó hatállyal sem a büntetőeljárás lefolytatására, sem a büntetés-végrehajtás megkezdésére, vagyis adott esetben, ha például szabadságvesztés büntetésre ítélik a terheltet, elképzelhető, hogy be kell vonulni a bv. intézetbe, hogy megkezdje büntetését. Azonban törvény felhatalmazást ad az igazságügyért felelős miniszternek, hogy a büntetés félbeszakítását elrendelje, továbbá lehetőséget biztos az elítélt szakorvosi vizsgálatára, mely halasztó hatállyal van a büntetés végrehajtásának megkezdésére.

Ki terjeszthet elő kérelmet?

Kegyelmi kérelmet nem nyújthat be akárki, az erre jogosultak körét a Be. taxatív módon sorolja fel, ennek értelmében kérelmet:

  • terhelt,
  • védő,
  • fiatalkorú terhelt esetében törvényes képviselője, illetőleg
  • a terhelt hozzátartozója nyújthat be.

Amennyiben a kérelmet nem a terhelt terjesztette elő, úgy az eljárás lefolytatásához be kell szerezni a hozzájáruló nyilatkozatát.

Mit tartalmazzon a kérelem?

A kegyelmi kérelem tartalmazza:

  • terhelt személyes adatait,
  • bíróság (ügyészség) megnevezését, ügydöntő bírósági határozat (vádirat) ügyszámát, amelyre a kérelem vonatkozik,
  • kérelem célját (milyen típusú kegyelem, valamit végrehajtási kegyelem esetén a konkrétan megjelölt büntetés, illetve intézkedés elengedése vagy mérséklése)
  • kérelem indokait,
  • az indokokat alátámasztó dokumentumokat (pl.: orvosi dokumentációt).

Milyen szankciók esetében van helye kegyelemnek?

A büntetés végrehajtása iránti kegyelemre csak törvényben meghatározott büntetések, valamint intézkedések esetében van lehetőség. Ezek csoportját alkotja:

  • még végre nem hajtott büntetés (szabadságvesztés, elzárás, közérdekű munka, pénzbüntetés, foglalkozástól eltiltás, járművezetéstől eltiltás, kitiltás, sportrendezvények látogatásától való eltiltás, kiutasítás) és mellékbüntetés (közügyektől eltiltás),
  • próbára bocsátás,
  • jóvátételi munka, illetve
  • javítóintézeti nevelés.

A kérelem a felsorolt büntetések, intézkedések elengedésére vagy mérséklésére vonatkozhat.

Mentesítésre irányuló kegyelem

A köztársasági elnök mentesítésben részesítheti az elítéltet, akkor is, ha a Btk. szerint annak nincs helye. A kegyelmi mentesítés eredményeképp az elítélt a büntetőjogon kívüli hátrányos jogkövetkezmények szempontjából büntetlen előéletűnek tekintendő. Azonban megjegyezendő, hogy meghatározott bűncselekmények elkövetése esetén bizonyos foglalkozások gyakorlás, valamint engedélyek szerzése a mentesítés ellenére sem engedélyezett, továbbá az elítélt adatai a hátrányos jogkövetkezmények alatt álló, büntetlen előéletű személyek nyilvántartásából nem kerülnek törlésre.

Van jogorovoslati lehetőség?

Jogorvoslatnak, felülvizsgálatnak a köztársasági elnök határozatával szemben nincs helyeazonban a kérelmezőnek lehetősége van újabb kegyelmi kérelem benyújtására, melynek elbírálása a korábbi kérelemtől függetlenül történik.

Amennyiben kegyelmi eljárás megindítását kezdeményezné, keressen bizalommal a honlapon található elérhetőségek bármelyikén!

dr. Menyhért Enikő ügyvéd

+36 20 515 5352

iroda@drme.hu

Add comment