Milyen büntetésre számíthat, ha ittasan vezet? 

Milyen büntetésre számíthat, ha ittasan vezet? 

A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet, közismertebb nevén a KRESZ értelmében járművet az vezethet, aki a vezetési képességre hátrányosan ható szer befolyása alatt nem áll, illetőleg szervezetében nincs szeszesital fogyasztásából származó alkohol. Fontos leszögezni azt is, hogy a jármű vezetését az üzemben tartó nem engedheti meg, illetőleg a vezető nem engedheti át olyan személynek, aki ennek a feltételnek nem felel meg. 

Zéró tolerancia ittas járművezetés esetén

A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (Btk.) az ún. ,,zéró tolerancia” elvét rögzíti. Mit is jelent ez? A zéró tolerancia elv értelmében gyakorlatilag nincs olyan csekély mennyiségű kimutatható alkohol, amely még megengedhető lehet, tehát akár egyetlen pohár bor elfogyasztása esetén is könnyen találhatjuk magunkat egy közigazgatási-, vagy akár egy büntetőeljárás közepén, ha sofőrként autóba ülünk.

A Btk. szerint ittas állapotban lévő személy az, akinek a szervezetében 0,50 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van. 

A 0,50 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációt meg nem haladó érték esetén kizárólag szabálysértés megállapítása lehetséges. Ennek keretében az ittasan vezető személy – a büntetőpontok mellett – pénzbírság kiszabására számíthat. Fontos kiemelni, hogy ilyen esetben a vezetői engedélyt a helyszínen elvenni nem lehet.

Milyen büntetésre számíthat, ha ittasan vezet?

Amennyiben a rendőri intézkedés során a járőr bűncselekményi értékhatárt elérő ittas járművezetést észlel, intézkedik a járművezetői engedély helyszíni elvételéről, a büntető feljelentés megtételéről. Büntetőeljárás keretei között a büntetés kiszabása a bíróság feladata.

A Btk. alapján a járművezetés ittas állapotban bűncselekmény elkövetője akár kettő évig terjedő szabadságvesztés büntetéssel is sújtható, a bírói gyakorlat azonban azt mutatja, hogy büntetlen előéletű terheltnek első alkalommal történő elkövetés esetén pénzbüntetés, esetleg közérdekű munka büntetésre kell számítania. Emellett a Btk. kötelezően előírja a járművezetéstől eltiltás alkalmazását, mely kizárólag különös méltánylást érdemlő esetben mellőzhető. 

Mennyi időre vehető el a jogosítvány?

A járművezetéstől eltiltás határozott ideig tart, vagy súlyosabban esetben akár végleges hatályú is lehet.

Határozott ideig tartó járművezetéstől eltiltás tartama legalább egy hónap, legfeljebb tíz év lehet. A törvényi kereten belül a bíróság mérlegelési jogkörében dönt az eltiltás mértékéről, melynek során figyelemmel van különösen az elkövetés körülményeire, az ittasság fokára, az elkövető személyi körülményeire. A kiszabott eltiltás tartamába bele kell számítani azt az időt is, amelynek tartamára az elkövető a vezetői engedélyét a bűncselekménnyel összefüggésben a helyszínen elvették, vagy azt a hatóságnál leadta.

Fontos leszögezni, hogy az eljáró bíróság a járművezetéstől eltiltás érvényesülési körét korlátozhatja a közlekedés egyes ágazataira, egyes járműkategóriákra, járműfajtákra. Így amennyiben az elkövető több járműkategóriára is rendelkezik érvényes vezetői engedéllyel, ha például személy gépjárművel követi el az ittas járművezetést, úgy lehetőség van arra, hogy csupán ,,B” kategóriára tiltsák el a vezetéstől, a többi kategória érintetlenül hagyása mellett.

Aki a járművezetéstől eltiltás hatálya alatt – annak érvényesülési körében – járművezetésre adja a fejét, újabb büntetőeljárással számolhat, ugyanis 2021. május 14. napjától a Btk. tényállásai között megtaláljuk a járművezetés az eltiltás hatálya alatt bűncselekményt.

Hogyan kaphatja vissza jogosítványát?

Amennyiben a járművezetéstől eltiltás időtartama lejárt, úgy a vezetői engedély az illetékes közlekedési igazgatási hatóság (kormányablak) előtt igényelhető vissza. Az időtartam lejárta mellett az alább felsorolt esetekben szükséges az utánképzés elvégzéséről kiállított igazolás bemutatása is.

Az utánképzésen való részvétel annak a járművezetőnek kötelező:

  • akit a bíróság vagy a szabálysértési hatóság közlekedési szabálysértés miatt legalább 6 hónapra
  • akit a bíróság közlekedési bűncselekmény elkövetése miatt a járművezetéstől eltiltott, valamint
  • akinek vezetői engedélyét a közúti közlekedési előéleti pontrendszer alapján az eljáró hatóság visszavonta.”

A felsorolt esetek alól kivételt jelent – tehát utánképzésen való részvétel kötelezettségét nem vonja maga után -, ha:

  • az eltiltás csak járműkategóriára vagy járműfajtára terjed ki, és az a vezetői engedély visszavonásával nem jár;
  • a vezetői engedélyét az eljáró hatóság kizárólag, a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló 2000. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról szóló kormányrendeletben a közigazgatási bírsággal sújtandó jogsértéshez tartozó 9 pont megállapítására alapozottan vonta vissza.

Az utánképzést javasolt még a járművezetéstől eltiltás időtartamának lejártát megelőzően megkezdeni, hiszen a vezetői engedély kiadására mindaddig nem lesz lehetőség az időtartam lejárta ellenére sem, amíg az utánképzés elvégzéséről kiállított igazolás nem áll rendelkezésre.

Az utánképzésre történő jelentkezés lehetőségét országosan minden megyeszékhelyen és Budapesten a Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont biztosítja.

Az utánképzésről részletesebben az alábbi linken talál információt: https://vizsgakozpont.hu/kozuti-jarmuvezetok-utankepzese  


Amennyiben büntetőeljárás indult Önnel vagy hozzátartozójával szemben, keressen bizalommal a honlapon található elérhetőségek bármelyikén!

dr. Menyhért Enikő ügyvéd
+36 20 515 5352
iroda@drme.hu

Add comment